Advertising
Focar de pestă porcină africană. La Miorița a început sacrificarea porcilor
14 sept. 2018, 11:59
Articol scris de Scris de Stavarache Stefania
În toate gospodăriile din localitatea Mioița, comuna Ciobanu, s-a decis sacrificarea porcilor în această dimineață, după confirmarea prezenței virusului pestei porcine africane (ppa). Este vorba de un număr de 15 - 16 porci. Decizia a fost luată de membrii Comitetului Local pentru Combaterea Bolilor, ca măsură de combatere a ppa.
Toate animalele suspecte trebuie sacrificate şi neutralizate, iar proprietarii vor fi despăgubiţi de către stat, în condiţiile prevăzute de legislaţie.
„În urmă cu 2 zile, localnicii din Miorița au anunțat că le mor porcii. S-au prelevat probe și s-a confirmat prezența virusului pestei porcine africane. Astăzi, s-a aplicat măsura sacrificării a celor 15 - 16 porci din gospodării. Acum s-e efectuează dezinfecția ”, a declarat primarul din Ciobanu, Gurgu Tudorel.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News














