Social· 1 min citire

Primul caz de Flurona în  Constanța

11 ian. 2023, 11:36
Actualizat: 11 ian. 2023, 11:36
Primul caz de Flurona în  Constanța

Primul caz de Flurona în  Constanța

Articol scris de Realitatea de Constanta

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a Județului Constanța au confirmat existența primului caz de infectare cu flurona la Constanța. Este vorba de o femeie de  70 de ani. Pacienta, internată la Spitalului de Boli Infecțioase Constanța  de luni, 9 ianuarie  și este  în stare stabilă.

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică a Județului Constanța au confirmat existența primului caz de infectare cu flurona la Constanța. Este vorba de o femeie de  70 de ani. Pacienta, internată la Spitalului de Boli Infecțioase Constanța de luni, 9 ianuarie  și este  în stare stabilă.

"Flurona" este termenul folosit la începutul anului 2022 de specialiști pentru a descrie primul caz de infecție simultană cu gripa sezonieră și COVID-19. Flurona nu este o nouă variantă a virusului, ci doar un termen pentru a descrie starea pacientului diagnosticat cu dubla infectare.


Sursa: Realitatea de Constanta

Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News