Advertising
Nava școală Mircea se pregătește pentru un marș istoric
15 apr. 2019, 12:41
Actualizat: 15 apr. 2019, 12:41

bric_mircea
Articol scris de Scris de Stavarache Stefania
Nava școală Mircea, cel mai longeviv ambasador al României pe mările și oceanele lumii,va împlini, peste o lună, 80 de ani de când a intrat în serviciul Marinei Militare Române.
Pentru a marca acest eveniment, conducerea Forțelor Navale Române a planificat marșul anual de instrucție de la Constanța până la Hamburg, portul în care a fost construit și de unde a plecat falnicul velier în anul 1939. De atunci, Mircea a reprezentat România,, în peste 120 de porturi din Europa, Asia, Africa și America de Nord, la bordul său pregătindu-se peste 70 de generații de marinari militari.
Cu o istorie de opt decenii în spate, uneori învolburată, alteori înseninată, Mircea își croiește încrezător drum pe valurile timpului și va destăinui tainele marinăriei cadeților pe care îi va avea la bord, în timpul marșurilor de instrucție. Anul acesta, nava va pleca din portul Constanța la începutul lunii mai și se va întoarce acasă după trei luni.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:16 - Un obiect exploziv din Al Doilea Război Mondial a explodat la un foc de tabără, în Austria: cinci copii răniți
- 17:14 - Sondaj CURS: Românii cred că Ilie Bolojan trebuie să demisioneze. AUR și PSD rămân în topul preferințelor
- 17:10 - Miting în Piața Victoriei înainte de votul pe moțiune: susținătorii lui Bolojan, chemați în stradă și la Oradea
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News














