FOTO| Braconier turc, prins la vamă cu 470 kg de calcan

FOTO| Braconier turc, prins la vamă cu 470 kg de calcan
Un cetățean turc a fost prins de poliţiştii de frontieră din Vama Veche cu 470 kg de calcan pentru care nu a putut prezenta toate documentele necesare pentru transport.
Un cetățean turc a fost prins de poliţiştii de frontieră din Vama Veche cu 470 kg de calcan pentru care nu a putut prezenta toate documentele necesare pentru transport.
Miercuri seara, polițiștii de frontieră din cadrul PTF Vama Veche, județul Constanța, în urma controlului unui autocar ce efectua curse pe ruta România – Turcia, au descoperit 12 saci din rafie ce conțineau 468 kg de calcan, în stare proaspătă, ce aparținea unui cetățean turc, în vârstă de 51 de ani.La cercetări, cetăţeanul turc a declarat că a pescuit legal peștele din Marea Neagră și urma să-l vândă unei societatăţi comerciale din Bulgaria, fără a deține toate documentele necesare de transport.Întreaga cantitate de pește a fost predată unei societăţi comerciale de profil, iar poliţiştii de frontieră fac cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de “deţinerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peştelui şi altor vieţuitoare acvatice obţinute din pescuit ori produselor din peşte”, la finalizare fiind dispuse măsurile legale care se impun.De asemenea, societatea transportatoare a fost sancționată cu suma de 6.000 de lei pentru încălcarea normelor sanitar-veterinare.[gallery ids="98013,98015"]Sursa foto Garda de Coastă
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News














