Focar de gripă aviară într-o gospodărie din Țăndărei

Focar de gripă aviară într-o gospodărie din Țăndărei
65 de păsări domestice au fost suspecte de a fi luat virusul
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a notificat Organizația Mondială a Sănătății Animalelor (OIE) cu privire la confirmarea unui focar de gripă aviară înalt patogenă (H5N1) într-o exploatație domestică din localitatea Țăndărei, județul Ialomița.
49 de păsări domestice au murit din cauza virusului, iar alte 16 păsări au fost ucise. Pe fondul extinderii focarelor de gripă aviară, tot mai multe țări își pun în stare de alertă sectorul avicol. Majoritatea statelor au urcat gradul de alertă la „ridicat”, ceea ce înseamnă că toate tipurile de păsări trebuie ținute în spații închise sau protejate astfel încât să evite contactul cu păsările sălbatice.
Cazul a fost raportat pentru prima dată în data de 10 februarie, iar rezultatele finale ale testelor de laborator, care confirrmă infecțua cu H5N1, datează din data de 11 februarie.
În cazul apariției unor focare, autoritățile atrag atentia că trebuie să se respecte cu strictețe proceduri generale și specifice de biosecuritate. Acestea vizează cu precădere activitatea de dezinfectie, precum si gestionarea substantelor dezinfectante la nivelul dezinfectoarelor de incaltaminte, de maini si rutiere de la nivelul exploatatiei comerciale de pasari, iar eficienta actiunilor de decontaminare trebuie verificata prin teste specifice cu rezultate conforme
Sursa: Realitatea de Ialomita
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

