Amenzi de 1,7 milioane de lei pe litoral

Amenzi de 1,7 milioane de lei pe litoral
Multe nereguli găsite de inspectorii sanitari
Bilanț îngrijorător al controalelor efectuate de inspectorii sanitari veterinari în stațiunile de pe litoralul . Numai în ultima perioadă, din cauza neregulilor constatate i, au fost aplicate amenzi în valoare totală de 1,7 milioane de lei, mai multe unități alimentare au fost inchise total sau temporar pana la remedierea deficiențelor.
În perioada 27 iunie-18 iulie 2022 inspectorii sanitari veterinari și pentru siguranța alimentelor au verificat 654 de unităţi de vânzare cu amănuntul şi alimentaţie publică, fiind aplicate 138 de sancţiuni în valoare de 1.702.600 de lei. Au fost emise o ordonanță de interzicere a activității şi patru ordonanţe de suspendare temporară a activităţii.
De asemenea a fost confiscată şi trimisă către neutralizare o cantitate de 480,16 kg de produse alimentare (peşte, carne, produse din carne, preparate culinare), care nu corespundeau din punct de vedere al calităţii şi siguranţei alimentare.
Nereguli identificate - comercializarea directă către consumatorul final a produselor alimentare în spații neaprobate sanitar veterinar;, ambalarea şi etichetarea necorespunzătoare a produselor alimentare, în vederea depozitării şi valorificării, precum şi comercializarea acestora neetichetate potrivit legislaţiei în vigoare; condiții necorespunzătoare de igienă în spațiile de producție; depozitarea necorespunzătoare a produselor alimentare; folosirea ambalajelor, ustensilelor, recipientelor şi utilajelor în stare insalubră. comercializarea de produse alimentare cu termen de valabilitate depăşit.
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

