„Alerg pentru Unirea de la Marea Neagră”. Care este traseul
Pe jos, cu bicicleta sau cu mașina, puteți participa la cursa „Alerg pentru Unirea de la Marea Neagră”, eveniment care va celebra Unire Dobrogei cu România. Startul va fi în data de 10 noiembrie, în jurul orei 07.00 de la podul Cernavodă și sosirea în jurul orei 17.00 în Constanța.
„Scopul evenimentului este de a populariza și fixa în constiinta opiniei publice a evenimentelor istorice, promovarea atitudinii proactive in randul cetatenilor, pentru a dezvolta simtul civic si implicarea in dezvoltarea societatii și opularizarea unei alternative, in comunitati, a unui stil de viata sănătos prin mișcare”, au declarat organizatorii, echipa Carpii.Plecarea va fi de la de la podul Anghel Saligny - Cernavoda, se aleargă pe șosea aproximativ 2 km, pe drumul din vie spre Canalul Dunăre-Marea Neagră, continuă pe malul drept al Canalului, până la podul de la Medgidia. Alergarea continuă pe malul stâng al Canalului, trecere peste podul rutier din Poarta-Albă. La Murfatlar se trece podul rutier pentru a ajunde pe malul drept al canalului. La monumentul Straja de pe malul Canalului va fi o oprire, pentru fotografii și cursa continuă până la Agigea. Apoi prin Lazu până la Constanța. Pe parcursul traseului vori fi asigurate puncte de hidratare.Eveniment ul este inițiat de echipa CARPII (căpitan echipă Cristi Bălan) și de Laurențiu Cobzariu, susținut de DJS Constanța și Garda de Coastă.„Alaturati-vă nouă...! În echipa noastra e binevenit oricine, persoană sau institutțe! Sau puteți să participați ca voluntari, să faceți fotografii, să filmați, să fluturați un steag, o mână, un zâmbet,”este mesajul transmis de Cristi Bălan,căpitan echipă CARPII.Pentru înscrieri persoană de contact Cristi Bălan, e-mail: [email protected]
Citește și:
- 21:47 - Tensiuni fără precedent: Trump discută retragerea din NATO și acuză Alianța că „a întors spatele americanilor”
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News











