Echipa engleză Arsenal s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după ce a învins-o pe FC Porto cu 4-2 la loviturile de departajare, marţi seara, pe Emirates Stadium din Londra, într-un meci în care scorul a fost de 1-0 (1-0, 1-0), atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri.

După ce FC Porto s-a impus pe \”\”Dragao\”\” cu 1-0, în prima manşă a optimilor, \”\”tunarii\”\” au egalat situaţia la general prin golul belgianului Leandro Trossard (41), iar la loviturile de departajare eroul a fost portarul David Raya, care a apărat şuturile lui Wendell şi Galeno.

Pentru londonezi au înscris din punctul cu var Martin Oedegaard, Kai Havertz, Bukayo Saka şi Declan Rice, în timp ce pentru oaspeţi au transformat Pepe Aquino şi Marko Grujic.

Pentru Arsenal este primul sfert de finală în Chempions League după sezonul 2009/10.

Echipa antrenată de Mikel Arteta a început bine meciul şi a avut ocazii prin Ben White (4), Saka (13) şi Oedegaard (14), iar FC Porto a răspuns prin oportunităţile care l-au avut ca protagonist pe Evanilson (16, 22).

Arsenal a deschis scorul prin belgianul Trossard, din pasa lui Oedegaard (41).

După pauză, şutul lui Rice a fost blocat de fundaşul portughez de origine braziliană Pepe (58), care a devenit primul jucător de câmp care joacă un meci din Champions League la vârsta de 41 de ani.

Oaspeţii au fost periculoşi prin Francisco Conceicao (70), pe contraatac, dar londonezii au trecut pe lângă golul calificării în sferturi (83), când Diogo Costa s-a opus la şutul lui Gabriel Jesus din careu. Şi norvegianul Oedegaard a ratat o şansă de a califica echipa engleză (85), după ce portarul Diogo Costa a respins şutul lui Saka.

În prelungiri nu s-au petrecut lucruri notabile, astfel că totul s-a decis la penalty-uri. Au executat în ordine loviturile de departajare: Martin Oedegaard 1-0 (gol), Pepe Aquino 1-1 (gol), Kai Havertz 2-1 (gol), Wendell 2-1 (ratare – a apărat David Raya), Bukayo Saka 3-1 (gol), Marko Grujic 3-2 (gol), Declan Rice 4-2 (gol), Galeno 4-2 (ratare – a apărat David Raya).

Arsenal a pus capăt unei serii de şapte eliminări consecutive din competiţie în optimile de finală.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Articolul precedentFC Barcelona a învins-o pe Napoli (3-1) şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor
Articolul următorDestinaţia Mamaia Constanţa, promovată la Salonul de Turism de la Paris