FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe SSC Napoli cu scorul de 3-1 (2-1), marţi seara, pe Estadi Olímpic Lluis Companys, în manşa secundă a optimilor.

După 1-1 la Napoli, Barca s-a impus acasă prin golurile marcate de Fermin Lopez (15), Joao Cancelo (17) şi Robert Lewandowski (83), golul de onoare al campioanei Italiei fiind reuşit de kosovarul Amir Rrahmani (30).

bericii ating astfel sferturile Champions League pentru prima oară după sezonul 2019/20.

Fermin Lopez a fost omul primului sfert de oră, cu două şuturi imprecise (9, 13), dar şi cu deschiderea scorului (15), după o pasă înapoi a lui Raphinha.

FC Barcelona şi-a dublat avantajul la scurt timp (17), la capătul unui contraatac, după ce Raphinha a trimis în bară, iar Joao Cancelo a urmărit bine şi a reluat în plasă.

Napoli a revenit imediat în joc şi a reuşit să înscrie, prin fundaşul Amir Rrahmani, cu un şut bine plasat la colţ, la pasa lui Politano (30).

Până la pauză, fiecare echipă şi-a mai creat câte o ocazie, oaspeţii prin Di Lorenzo, cu o lovitură de cap, deturnată de portarul ter Stegen de sub transversală (34), iar catalanii prin Lewandowski (40), care a trimis alături cu un şut din întoarcere.

Meret a fost omul reprizei secunde, portarul lui Napoli remarcându-se în mai multe rânduri, la ocaziile lui Raphinha (55, 67, 77) sau Gundogan (74).

Napoli a avut şi ea o perioadă bună, însă şutul lui Zambo Anguissa (64) a fost blocat de Cubarsi, Lindstrom a ratat o ocazie mare de egalare (80), după care FC Barcelona a tranşat calificarea, prin golul lui Lewandowski, venit din pasa oferită de Sergi Roberto, după o lansare de clasă a lui Gundogan (83).

Oaspeţii au avut o tresărire de orgoliu în ultimele minute, dar Olivera a trimis în bara transversală (89), iar georgianul Kvaraţhelia (90+2) a şutat milimetric pe lângă poartă.

Ultima ocazie a meciului i-a aparţinut lui Yamal (90+3), dar Meret a fost din nou la post.

AGERPRES

Articolul precedentVIDEO Se circulă în condiții de iarnă pe drumurile din centrul țării
Articolul următorArsenal, calificată în sferturile Ligii Campionilor la loviturile de departajare