Social· 1 min citire

VIDEO Percheziții în Călărași. Braconieri săltați de mascați

9 sept. 2021, 07:03
Actualizat: 9 sept. 2021, 07:03
VIDEO Percheziții în Călărași. Braconieri săltați de mascați

VIDEO Percheziții în Călărași. Braconieri săltați de mascați

Articol scris de Realitatea de Constanta

15 persoane  aduse la sediul I.P.J. Călărași, pentru audieri

29 de percheziții au loc în această dimineață în județul Călărași și municipiul București, într-un dosar penal ce vizează infracțiuni la regimul piscicol.

15 persoane aduse la sediul I.P.J. Călărași pentru audieri.

Potrivit polițiștilor acțiunea se derulează sub coordonarea Direcției de Ordine Publică și a Parchetului de la lângă Judecătoria Lehliu Gară, în cauză fiind efectuate cercetări, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat, tăinuire, deținere, transport și comercializare fără documente legale a peștelui, precum și pescuitul electric, deținerea aparatelor și dispozitivelor care distrug resursele acvatice prin curentare.

Din anchetă a rezultat faptul că, în cursul anului 2021, mai multe persoane din județul Călărași ar fi sustras pește dintr-un lac, proprietate privată, prin folosirea unor unelte de pescuit interzise de lege la deținere.

Peștele ar fi fost depozitat, transportat și comercializat, fără documente legale, către diverse societăți sau piețe agroalimentare din județul Călărași și municipiul București.15 persoane  vor fi aduse la sediul I.P.J. Călărași pentru audieri.

 Sursa: Realitatea de Calarasi

Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News

Mai multe știri din Social