Un nou centru pentru oamenii străzii

Un nou centru pentru oamenii străzii
Primăria Municipiului Constanța, prin Direcția Generală de Asistență Socială a amenjat un nou adăpost pentru oamenii străzii. Noul centru dispune de 48 de locuri.
Primăria Municipiului Constanța, prin Direcția Generală de Asistență Socială a amenjat un nou adăpost pentru oamenii străzii. Noul centru dispune de 48 de locuri.
După ce adăpostul situat pe Șoseaua Mangaliei s-a apropiat de capacitatea maximă, a devenit absolut necesară identificarea unui nou spațiu pentru persoanele fără adăpost.În aceste centre, persoanele beneficiază de apă caldă, căldură, hrană și haine de schimb. Înainte de a fi aduși la adăpost, oamenii au parte de investigații medicale, li se face deparazitarea și primesc adeverințe pentru intrarea în colectivitate.Ordonanța Militară nr.3 din 24.03.2020 prevede că autoritățile administrației publice locale au obligația să identifice și să țină evidența persoanelor fără adăpost, precum și să asigure adăpostirea și îngrijirea acestora.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:27 - Studiu Salvați Copiii România - 1 din 3 copii își dorește mai mult timp cu familia și mai multe ore petrecute în aer liber
- 14:27 - Bandă de hoți, de negăsit după un jaf de 40.000 de lei într-o benzinărie din Galați. Metoda folosită pentru a-și șterge urmele
- 13:37 - Emmanuel Macron cere redeschiderea Strâmtoarea Ormuz și critică planul lui Donald Trump: „Cadrul este neclar”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News














