Marinarul român răpit în Togo, a ajuns acasă

Marinarul român răpit în Togo, a ajuns acasă
Marinarul român răpit de pe nava Agisilaos, pe 29 noiembrie, în largul portului Lome, Republica Togo, a ajuns acasă. Anunțul a fost făcut de Adrian Mihalciou, președintele Sindicatului Liber al Navigatorilor.
Marinarul român răpit de pe nava Agisilaos, pe 29 noiembrie, în largul portului Lome, Republica Togo, a ajuns acasă. Anunțul a fost făcut de Adrian Mihalciou, președintele Sindicatului Liber al Navigatorilor.
Marinarul a fost repatriat după 37 de zile de când a fost răpit, a ajuns acasă la familie și este bine.“A fost evaluat, iar starea lui de sănătate este bună”, a precizat Adrian Mihalcioiu. Sindicalistul a mai spus că în astfel de cazuri pirații cer de regulă bani pentru a-i elibera pe ostaici.Pe 30 noiembrie MAE informa că ministrul de Externe a convocat, în regim de urgenţă, Celula de criză interinstituţională cu privire la incidentul produs la data de 29 noiembrie, în zona portului Lome, Republica Togo, în care a fost implicată nava Agisilaos şi care s-ar fi soldat cu răpirea mai multor navigatori, printre care şi un cetăţean român.Citiți și Marinarul român răpit în Republica Togo a fost eliberatSursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:00 - Noaptea Muzeelor 2026 - ce muzee poți vizita gratuit în București și în țară
- 18:17 - Pensiile din iunie vor veni cu întârzire din cauza sărbătorilor legale
- 17:46 - La 102 ani merge la serviciu, învață olărit și scrie poezii. Povestea bărbatului pe care internetul l-a numit „cel mai fericit om din lume”
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News














