1.837 de teste RT-PCR, realizate în ultimele 24 de ore în județul Constanța

1.837 de teste RT-PCR, realizate în ultimele 24 de ore în județul Constanța
De la debutul pandemiei cu noul coronavirus, la nivelul județului Constanța au fost confirmate 6.439 de persoane infectate cu SARS-CoV-2. Până în prezent, 150 de persoane au decedat din rândul celor pozitivate.
De la debutul pandemiei cu noul coronavirus, la nivelul județului Constanța au fost confirmate 6.439 de persoane infectate cu SARS-CoV-2. Până în prezent, 150 de persoane au decedat din rândul celor pozitivate.
În urma coroborării datelor din DSP Constanța, unitățile medicale publice și cele private, în ultimele 24 de ore, în județul Constanța au fost realizate 1.837 de teste RT-PCR.
În acest moment, sunt 424 de persoane internate, dintre care 396 din județul Constanța și 28 din alte județe. Facem mențiunea că persoanele din alte județe, dar internate în Constanța, sunt raportate în situațiile din județele de proveniență.
De asemenea, la nivelul județului sunt 1.836 de persoane aflate în carantină la domiciliu. În această categorie sunt incluse persoane care s-au întors recent din zone cu risc epidemiologic ridicat, respectiv persoane care sunt considerate contacți direcți ai celor confirmați cu virusul SARS-CoV-2.
Totodată, un număr total de 397 de persoane sunt izolate la domiciliu. Acestea reprezintă numărul de persoane confirmate cu noul coronavirus, dar care au fost externate.
Conform datelor furnizate de DSP Constanța, la nivelul județului au fost confirmate, de la începutul anului școlar, 108 cadre didactice, 154 de elevi, 59 de studenți și 30 de angajați din unitățile de învățământ (personal auxiliar).
În urma centralizării datelor din toate spitalele și clinicile din județul Constanța, de la începutul pandemiei și până în acest moment au fost confirmate 427 de cazuri de infectare în rândul personalului: medici (107), asistenți medicali (179) și personal auxiliar (141).
La nivelul județului Constanța au fost incluse 607 paturi pentru tratarea bolnavilor COVID-19. Acestea sunt distribuite astfel: Spitalul Clinic de Boli Infecțioase (120 – 98 ocupate), Spitalul de Pneumoftiziologie (100 – 83 ocupate), Spitalul Municipal Medgidia (150 – 109 ocupate), Spitalul Municipal Mangalia (107 – 89 ocupate), Spitalul Militar – Sistem Modular (56 – 28 ocupate) și Secția Exterioară Agigea (74 – 17 ocupate).
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 07:32 - Atac cu drone și rachete asupra unei uzine strategice din Rusia
- 07:28 - „Reformele” lui Bolojan. Oamenii au ajuns să muncească doar pentru a-și plăti facturile
- 17:04 - Ministrul Sănătății anunță controale fără precedent
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News

_e32ebcad9a.webp)









