Transferuri RECORD de bani din Diaspora către România, în 2022 - Familiile din țară, susținute după explozia prețurilor

Transferuri RECORD de bani din Diaspora către România, în 2022 - Familiile din țară, susținute după explozia prețurilor
Numărul transferurilor de bani din diaspora va fi mai mare cu 15% în aprilie față de luna trecută, estimează specialiștii. Pe fondul exploziei prețurilor și a scumpirilor în lanț, românii care au plecat în străinătate trimit tot mai mulți bani acasă, pentru a-și susține familiile din România.
Numărul transferurilor de bani din diaspora va fi mai mare cu 15% în aprilie față de luna trecută, estimează specialiștii. Pe fondul exploziei prețurilor și a scumpirilor în lanț, românii care au plecat în străinătate trimit tot mai mulți bani acasă, pentru a-și susține familiile din România.
Numărul transferurilor de bani din diaspora către România va creşte cu aproximativ 15%, în aprilie, comparativ cu datele din luna anterioară, arată estimările unei companii specializată în transferuri internaţionale de bani. Românii din Diaspora numără între 4 și peste 6 milioane de persoane.
Motivul principal pentru care românii din diaspora trimit în mod regulat bani în ţară este acela de a îşi susţine familia şi rudele rămase acasă (70%), în timp ce pentru 25% scopul este de a economisi într-un cont din România.
Comparativ cu anul precedent, în 2021, TransferGo a înregistrat o creştere cu 30% a transferurilor efectuate către România din ţările nordice şi Germania, „ceea ce indică faptul că mulţi români s-au orientat în ultimii doi ani către ţări cu o situaţie politică şi economică mai stabilă”, relatează agerpres.ro.
În urma evenimentelor internaționale ca Brexit sau, mai recent, pandemia COVID-19, o pondere de 15% dintre clienţii platformei TransferGo şi-au schimbat deja adresa de reşedinţă din Regatul Unit cu una dintre ţările nordice sau Germania, iar un număr considerabil de români s-au întors în aceeaşi perioadă din Marea Britanie, cu intenţia de a se reloca ulterior într-o ţară cu o situaţie mai stabilă, unde pot câştiga venituri mai mari.
Potrivit estimărilor specialiștilor, în luna aprilie 2022, este anticipată o creștere cu circa 15% a numărului transferurilor de bani către România din partea conaţionalilor plecaţi în străinătate, arată TransferGo, potrivit Realitatea PLUS.
DIASPORA TRIMITE TOT MAI MULȚI BANI ÎN ȚARĂ
- creștere cu 15% în martie - aprilie
- 70% dintre românii din diaspora spun că își susțin familiile
Sursa: Realitatea PLUS
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News














