Autobuze electrice pe străzile din Constanța

Autobuze electrice pe străzile din Constanța
Curse pe traseele 100, 100C și 43M
Primele autobuze electrice circulă începând de astăzi, 1 octombrie , pe trei trasee din municipiul Constanța.
Cele 20 de autobuze de 12 metri au fost achiziționate printr-un proiect comun implementat de Primăria Municipiului Constanța și Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei şi finanţat cu fonduri europene asigurate prin Programul Operațional Regional 2014-2020.
„De asemenea, cele 20 de stații de încărcare lentă și 2 de încărcare rapidă sunt și ele pe poziții, iar lor li se mai adaugă, suplimentar, alte 2 stații de încărcare rapidă, montate la gară. Vom mai achiziționa 22 de autobuze de 10 m lungime, pe care le așteptăm până la sfârșitul anului. În plus, avem în evaluare o aplicație pentru încă 22 de autobuze electrice, „ a declarat primarul Vergil Chițac.
Autobuzele electrice vor asigura curse pe traseele 100, 100C și 43M.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:58 - Sindicatul Europol acuză Poliția Română că a încălcat legea prin numiri succesive la conducerea Direcției de Ordine Publică
- 18:41 - Cristian Rizea: Declarații despre presupuse presiuni după intervenția din Parlamentul European
- 17:26 - Prima reacție a ministrului Culturii, după ce a fost înregistrat înjurând interesul național: ”Cineva dorește să mă discrediteze”-VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News













