hcd

HC Dobrogea Sud victorie cu CSM București scor 28-23 (10-12), în derby-ul seriei A din play-off-ul Ligii Zimbrilor.

Pentru HCD au marcat: Nikolic 5 goluri, Kevic 4, Chikovani 4, Nistor 4, Cutura 3,Malinovic 2, Crnoglavac 2, Mocanu 2, Buricea 1, Markoski 1.

”A fost o victorie muncită. Vreau să felicit băieții. După 12 zile, am făcut un antrenament împreună, dar am reușit să câștigăm. S-a văzut pauza asta, am făcut greșeli și în apărare și în atac. Dar, în repriza a doua ne-am revenit, am jucat cum știm noi. Este o victorie foarte importantă. E important să ne pregătim pentru fiecare meci. Suntem neînvinși și vrem să continuăm așa,” a declarat Zvonko Sundovski, antrenor HCD.

Rudi Stănescu, președinte HCD: “Este un pas mare spre finală, am câștigat cu o contracandidată la primul loc. Cu toții ne dorim să jucăm finala. Ne așteaptă trei deplasări foarte grele, la Călărași, Timișoara și București. Trebuie să rămînem cu picioarele pe pământ.”

În seria A conduce detașat HC Dobrogea Sud cu 12 puncte, urmată de CSM București 7p, SCM Poli Timișoara 3p, Dunărea Călărași 2p. Prima clasată din fiecare serie, la finalul celor 6 etape, se va califica în finala play-off a Ligii Zimbrilor.

Articolul precedentPărinții adolescentului care a atacat cu pietre un autobuz RATC au plătit paguba produsă
Articolul următorFOTO|Peste 200 kg de pește confiscate de polițiștii de frontieră