Farul a învins-o cu 3-2 (3-0) pe FC U Craiova  în primul său meci din 2022, din etapa a 22-a. Victorie importantă pentru Farul în lupta pentru calificarea în play-off.

Michael Omoh a deschis scorul în min.5 cu un șut la vinclu de la aproape 30m, iar apoi golgheterul Betancor a mărit diferența în min.31 cu un execuție de finețe pe lângă portarul oltenilor. Scorul pauzei, 3-0, a fost stabilit de Omoh în min.45, care lansat excelent de De Nooijer a driblat un adversar și l-a executat pe D. Popa din situație de unu la unu.

În repriza secundă, FC U Craiova a înscris de două ori prin Campagno și Asamoah.

Au evoluat – Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani – Boboc (59 Mladen) , Larie, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu (65 Radaslavescu), Artean, Grameni – Purece (59 Pires), Betancor (87 Moldoveanu), Omoh (59 Ganea). Rezerve: Brănescu – Dănuleasă, Buta, Sali.

FC U Craiova 1948 (antrenor Nicolo Napoli): D. Popa – Negru (65 Sidibe), Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Asamoah, V. Achim (46 Pop), Van Durmen – Baeten, Bălan, Marquet (46 Compagno). Rezerve: Mogoșanu – Bușu, Paramatti, D. Albu, Ondaan, Bauza.

În clasament Farul, locul 6, ajunge la 35 de puncte.

Sursa: Realitatea de Constanta