Olympiakos Pireu este favorită la calificarea în finala Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia engleză Aston Villa cu scorul de 4-2, joi seara, în deplasare, în prima manşă a semifinalelor.

Eroul echipei elene a fost atacantul marocan Ayoub El Kaabi, care a reuşit un hat-trick (17, 29, 56 – penalty). Pentru vizitatori a mai înscris Santiago Hezze (67).

Ollie Watkins (45+1) şi Moussa Diaby (52) au punctat pentru Villa, care a ratat şi un penalty pe finalul partidei, prin brazilianul (84).

În cealaltă semifinală, Fiorentina s-a impus dramatic cu 3-2 în faţa echipei FC Bruges. Echipa viola a deschis scorul rapid, prin Riccardo Sottil (5), însă Hans Vanaken a restabilit egalitatea din penalty (17). Gazdele au intrat în avantaj la pauză, graţie reuşitei lui Andrea Belotti (37). FC Bruges a izbutit egalarea, prin brazilianul Igor Thiago (63), deşi juca în zece oameni, Raphael Onyedika fiind eliminat cu două minute mai devreme.

Fiorentina are şansa de a juca a doua finală consecutivă în Europa Conference League, după ce anul trecut a fost învinsă de West Ham.

Rezultate:
Aston Villa – Olympiakos Pireu 2-4
Au marcat: Ollie Watkins 45+1, Moussa Diaby 52, respectiv Ayoub El Kaabi 17, 29, 56 – penalty, Santiago Hezze 67.
Douglas Luiz (Aston Villa) a ratat un penalty în min. 84 (bară).

Fiorentina – FC Bruges 3-2
Au marcat: Riccardo Sottil 5, Andrea Belotti 37, Mbala Nzola 90+1, respectiv Hans Vanaken 17 – penalty, Igor Thiago 63.
Cartonaş roşu: Raphael Onyedika (FC Bruges, 61).

Partidele din manşa secundă se vor juca pe 9 mai.

Finala este programată în data de 29 mai, la Atena, pe AEK Arena.

Articolul precedentSwiatek şi Sabalenka vor reedita la Madrid (WTA) finala din 2023
Articolul următorTU DECIZI. Dosar de candidat: Irinel Darău, campion la bani cheltuiți pe reclamă