FC Viitorul a întâlnit în etapa a 13-a din Liga 1, în deplasare, pe FC Botoșani. Constănțenii  au  câștigat cu 2-1, toate golurile fiind reușite în repriza secundă. Scorul a fost deschis de Voduț, în min. 65, care a trimis cu capul la colțul lung, de la 8m. Același Voduț a fost faultat în careu în min. 84, iar I. Hagi a transformat cu siguranță lovitura de la 11m. Gazdele au redus din diferență în ultimul minut al prelungirilor prin Trujic.

FC Viitorul va întâlni marți, 30 octombrie, de la ora 21.45, în optimile de finală ale Cupei României, în deplasare, pe Politehnica Iași. Următorul meci de campionat este programat duminică, 4 noiembrie, în deplasare cu Dunărea Călărași, în etapa 14-a din Liga 1.