HC Dobrogea Sud a învins-o pe Dinamo cu 19-18(10-10) și a câștigat pentru a doua oară în istorie Supercupa României. Meciul s-a disputat la Sala Polivalentă din Alexandria.

Portarul Dani Vasile a făcut un meci fabulos, reușind peste 20 de intervenții salvatoare, dintre care 3 la 7 metri, și un gol din poartă în poartă în prima repriză.

Djordje Cirkovic și George Buricea au găsit soluții pentru a întoarce un joc care părea pierdut la 8-3 pentru Dinamo. Interul dreapta croat Buvinic a intrat perfect în jocul combinativ la 9 metri, Chikovani a pus osul la fiecare fază, iar Andrei a transformat tot ce a avut de la 7 metri, astfel încât ai noștri au revenit de la 6-9 la 10-9 în finalul primei părți. A fost egal la pauză, 10-10, dar Vasile a făcut o repriză secundă fabuloasă. Buvinic, cu o triplă, și Raso, au ținut în avantaj constănțenii în ultimele 10 minute pentru o victorie la limită, 19-18.