Ministrul Educației, anunț de ultimă oră despre "înghețarea anului școlar"

Ministrul Educației, anunț de ultimă oră despre "înghețarea anului școlar"
“Nu se îngheață anul școlar”, a declarat, ministrul Educației, Monica Anisie
“Nu se îngheață anul școlar”, a declarat, pentru Edupedu.ro, ministrul Educației, Monica Anisie. Oficialul a precizat că specialiștii din Minister discută zilele acestea strategia de urmat, după ieșirea din epidemia de coronavirus, dar că “nu se pune problema înghețării anului școlar”.
Declarația ministrului Educației vine la o zi după ce președintele Klaus Iohannis a decretat starea de urgență în România și a anunțat că școlile vor fi închise, iar activitatea din învățământul preuniversitar și universitar se suspendă.
Contactată de Edupedu.ro, Monica Anisie, ministrul Educației, a declarat, în această dimineață, că "nu se îngheață anul școlar".
"Îndemn la calm și la repsonsabilitate. La momentul acesta, după ce vom ieși din perioada aceasta de stare de urgență, vom analiza care sunt măsurile cele mai bune care să vină în sprijinul elevilior și studenților. Dar nu se pune problema înghețării anului școlar", a spus Anisie.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










