HC Dobrogea Sud s-a impus cu 37-23 în meciul cu CSM Făgăraș la Sala Sporturilor din Constanța. După 17-14 la pauză, HCD  a marcat gol după gol în repriza secundă.

”Meciul a fost la discreția noastră, am condus tot timpul. Sunt mulțumit de felul în care au jucat băieții azi. Este a 7-a victorie consecutivă, în toate competițiile. Ne bucură și ne dă speranțe pentru dubla cu Malmo, din Cupa EHF. Mă bucur că publicul constănțean a gustat din plin spectacolul oferit de noi. Chiar dacă am întâlnit o echipă din coada clasamentului. Iată că oamenii nu vin numai la meciurile puternice, sunt tot timpul alături de noi”, a declarat președintele Rudi Stănescu.

HC Dobrogea Sud se menține pe podiumul Ligii Zimbrilor, alături de CSM București și Dinamo.

Pentru HCD urmează deplasarea la Cluj pe 10 noiembrie, pe 13 acasă cu CSM Bacău, pe 21 la Focșani și, probabil, pe 1 decembrie cu CSM București la Constanța. HCD va juca la Malmo, în prima manșă din turul 3 al Cupei EHF pe 17 noiembrie, la ora 16.00, iar pe 25 noiembrie, la ora 18.00, la Constanța.