Sorana Cîrstea (74 WTA) a trecut în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Miami, de Karolina Muchova (55 WTA) după două seturi, scor 7-5, 6-1.

Primul set s-a jucat de la egal la egal până spre final, ambele jucătoare pierzând mai multe servicii. Cehoaica a avut 2-0, 3-1 și 5-3. Finalul setului a aparținut româncei care a câștigat 4 ghemuri la rând și a câștigat setul cu 7-5!

Setul al doilea i-a aparținut total româncei aflată pe locul 74 mondial, care s-a impus categoric, cu 6-1, după ce jucătoarea din Cehia egalase la ghemuri, 1-1.

Partida a durat o oră și 32 de minute.

În turul al doilea, Cîrstea trecuse de a cincea favorită a turneului, franțuzoaica Caroline Garcia (4 WTA).

Calificarea în optimi i-a adus româncei un cec în valoare de 96.955 de dolar și 120 de puncte WTA.

În optimile de finală de la WTA Miami, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Marketa Vondrousova (103 WTA), tot din Republica Cehă. Meciul este programat luni, 27 martie, de la ora 17.00.

Miami Open are loc în perioada 21 martie – 2 aprilie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $8.800.000.

Sursa: Realitatea de Constanta