Simona Halep (2WTA) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne după ce a învins-o pe germanca Laura Siegemund cu 6-2, 6-4.

„Sunt fericită pentru victoria de azi, de ambele meciuri de fapt, plus victoria de la dublu. Sunt foarte fericită să revin aici, nu am mai jucat un meci oficial din octombrie şi apreciez munca tuturor, ştiu cât este de greu. Este unul din marile mele obiective să câştig Australian Open, dar nu e uşor, trebuie să muncesc din greu şi să cred în mine”, a declarat Simona Halep

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 8.770 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

În sferturi, Simona Halep va evolua cu Ekaterina Alexandrova (Rusia), locul 33 WTA şi cap de serie numărul 9, care a trecut, cu 6-4, 6-2, de Iga Swiatek (Polonia), locul 17 WTA şi cap de serie numărul 6, după 80 de minute de joc.

Tot miercuri, Irina Begu (79 WTA), a învins-o, cu scorul de 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4), pe britanica Johanna Konta (14 WTA) cap de serie numărul 5  şi va juca în sferturi cu japoneza Naomi Osaka.

Articolul precedentCulisele statului paralel, ora 18:00 – Cum au beneficiat băieții destepți protejați de statul paralel de ajutorul ANAF
Articolul următorAtenție, șoferi! Restricții de circulație pe Autostrada București-Constanța