HC Dobrogea Sud a câștigat  astăzi, scor 38-23 cu Magnum Botoșani în etapa a XVII-a, Liga Națională. Este a doua victorie, după meciul de ieri cu CSM Bacău, 29-22.

Un turneu de 6 puncte. Am avut un meci mai ușor azi. A jucat toată lumea și e important că nimeni nu s-a accidentat. Primele 10 minute a fost egal, dar noi am avut atitudine 60 de minute, apărarea a mers cum trebuie, cu dorință, dăruire. Sunt mulțumit, a declarat Djordje Cirkovic, antrenor HCD.

Debutant anul trecut, în octombrie, în echipa mare, interul dreapta Ionuț Adrian Stănescu (17 ani) a marcat acum prima sa dublă în Liga Națională.

Ionuț Adrian Stănescu: A fost o zi mai relaxată. Toată lumea a conștientizat că adversarii sunt net inferiori, dar mă bucur că am tratat meciul cu seriozitate și profesionalism. A fost un meci în care am putut să joc și eu mai mult. Plecăm cu 6 puncte de la turneu.

Rudi Stănescu: Ne bucurăm că am încheiat turneul de la Sfântu Gheorghe cu două victorii și că ne continuăm parcursul bun din turul campionatului. Este important că au jucat toți băieții, au intrat și tinerii de la academie. Suntem în grafic și ne pregătim pentru următorul meci, cu Reșița. Apoi vom vedea dacă se joacă și în martie câteva etape pentru a nu se aglomera programul în aprilie.

Au evoluat: Iancu, Vasile – Chikovani 6, Andrei 6, Nistor 5, Ignat 4, Chiuffa 5, Susanu 4, Komogorov 2, Nikolic 2, Șandru 1, Simovic 1, Stănescu 2, Ilie, Bruj.

HCD va juca  în următoarea etapă   pe 26 februarie, cu CSM Reșița în Sala Polivalentă din București.

Articolul precedentSuedia va emite pașapoarte digitale pentru persoanele care s-au vaccinat împotriva Covid