Steaua București a învins pe HC Dobrogea Sud, duminică la Chiajna, cu 26-22 (13-10), în etapa  a 17-a din Liga Zimbrilor.

Meciul a început sub semnul echilibrului. A fost 2-2, în minutul 10 și 5-5, în minutul 15. Constănțenii au preluat conducerea, 7-6, dar, din acel moment, au irosit șansele de gol, iar Iancu a avut câteva parade în serie, inclusiv la 7 metri. Dani Vasile a răspuns cu intervenții senzaționale, dar nu a fost suficient pentru a-i împiedica pe steliști să se desprindă. A fost 12-8, în minutul 27, și 13-10 la pauză, mai ales pe mâna aruncătorilor de la 9 metri Șandru și Milosevic. În repriza secundă, HCD  revine de la -4 la -1 (17-18, în minutul 45), atunci când Stankovic a transformat o aruncare de la 7 metri. Au urmat însă 5 minute fără gol pentru HCD  și scorul a ajuns 17-20. La  20-22,  după o reușită din extremă a lui Andrei, arbitrii i-au refuzat un gol lui Chikovani, care a călcat semicercul, și georgianul a luat eliminare pentru proteste. Hanțaru a fost omul finalului de meci, iar Steaua a câștigat cu 26-22.

Echipele: Steaua (antrenori Ovidiu Mihăilă, Ștefan Laufceac): Iancu, Ciobanu – Mihalcea 5 goluri (1x7m), Milosevic 5, Șandru 5, Hanțaru 5, Grbovic 2, Burlacu 2, Șomlea 1, Căpățînă 1, Johansson, Constantina, Pop

HC Dobrogea Sud (antrenori George Buricea, Rudi Stănescu): Vasile – Andrei 7 goluri (2x7m), Stankovic 5 (5), Nikolic 3, Chikovani 2, Susanu 2, Ilie 1, Komogorov 1, Vegar 1, Loghin, Caba. Meciul a fost arbitrat de Marius Ghiorghișor și Robert Harabagiu.

În meciul următor HCD va întâlni pe Dinamo, sâmbătă la Sala Sporturilor din Constanța, de la ora 15.30.