Farul a fost învinsă, scor 0-4 , în partida cu FCSB de pe teren propriu din etapa a 6-a din play-off-ul Ligii 1.

Scorul a fost deschis de Florin Tănase în minutul 24 prin pasa lui Darius Olaru. La zece minute distanță, Darius Olaru și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj, după o pasă a lui Florinel Coman. A urmat o lovitură de la 11 metri obținută de către Florinel Coman și transformată fără probleme de către Florin Tănase, în minutul 40, pentru scorul de 3-0.

În minutul 67, portarul Farului, Marian Aioani, a gafat și a trimis mingea direct la Florin Tănase care a preluat și a trimis în poarta gazdelor, ducând scorul la 4-0 și închizând astfel jocul. Astefel, Florin Tănase a obținut primul hatrick din carieră.

„Sunt două meciuri acasă care ne-au arătat o realitate pe care trebuie să o vedem. Mai avem mult de muncit pentru a produce rezultate și performanțe. Din păcate, să iei 7 goluri în două meciuri acasă este foarte mult. Rămân cu aceste lucruri, chiar dacă am făcut și partide bune în acest sezon.

Din păcate, dintr-o apărare sigură am arătat slabiciuni la aceste partide. E clar că trebuie să tăcem din gură și să găsim soluții. E umilitor pentru toți, nu doar pentru mine. Vă duc în vestiar și o să vedeți asta. E o realitate care e și trebuie să o privim ca atare.

Trebuie să mergem pe drumul nostru, care trebuie să fie altfel, în care facem performanță. Am arătat că știm să facem fotbal și chiar foarte bine, dar asta este acum. Nu vorbesc doar de apărare, ci de echipa întreagă. Pe Dussaut l-am schimbat pentru că a evoluat bine, nu pentru că avea galben. Dar nu doar el a fost slab, toți au jucat prost. Nu poți să te gândești doar la atac, trebuie să te concentrezi altfel.

Înainte de pauză trebuia să îi schimb pe toți, nu doar pe el. Nu poți în apărare să joci doar uitându-te la poartă, fără să faci faza defensivă. Nu poți să uiți de munca de fundaș”, a declarat Gheorghe Hagi după meci.

În play-off, Farul rămâne pe locul 5 cu puncte.

Etapa următoare, Farul va juca în deplasare cu CFR Cluj, duminică, 1 mai.

Articolul precedentÎndrăgitul actor Dorel Vișan, mărturii incredibile – Prin ce dramă a trecut maestrul, ce mesaj are pentru români în zi sfântă
Articolul următorIndicele ROBOR la 3 luni a urcat marţi la 4,76% pe an. La începutul lui 2021 era doar 1,98%