Farul a învins-o pe CFR Cluj în deplasare, scor 1-3 după o dublă magnifică a lui Louis Munteanu, în ultimul meci din etapa a-VII-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au avut deschis scorul în urma unei lovituri de la 11 mteri executată de Chepas Malele. În minutul 35, mijlocașul Alexi Pitu a egalat dintr-o poziție regulamentară, dar faza a fost analizată de arbitrul VAR, iar golul a fost validat ulterior. Egalitatea de 1-1 s-a menținut până în minutul 63 al partidei când Alexi Pitu i-a pasat atacantului Louis Munteanu la marginea careului de 16 metri advers, iar acesta a preluat și a trimis mingea direct sub bara transversală (scor 1-2) reușind un gol spectaculos.

Același atacant, Louis Munteanu a marcat al doilea gol al său după o ofensivă pe partea dreaptă. El a driblat doi apărători de la CFR și a șutat la colțul lung stabilind scorul de 3-1 în minutul 87 pentru constănțeni.

„E importantă victoria pentru că am jucat la CFR, în deplasare. O echipă care joacă în Europa. Demonstrăm că avem potențial. Nu e ușor să câștigi la campioana României. Ne-am adaptat la stilul lor, am jucat mai direct, ne-am luptat.

Jucătorii au făcut un meci bun și cel mai important e că de două meciuri revenim în meci, după ce luăm gol. Suntem acolo (pe primul loc), ne luptăm, dar trebuie să rămân cu picioarele pe pământ și să găsesc în continuare soluții,” a declarat Gheorghe Hagi, la finalul meciului cu CFR.

În etapa următoare, Farul o va întâlni pe FCSB, pe teren propriu, miercuri 30 august.