Viitorul s-a impus cu scorul 5-0 împotriva formației Academica Clinceni în etapa a 9-a din play-out-ul Ligii 1. Un meci controlat în totalitate de Viitorul, care a obținut un succes clar.

Scorul a fost deschis de Rivaldinho în minutul 20 și a stabilit rezultatul primei reprize, 1-0 pentru Viitorul. În a doua repriză a meciului, fundașul Dussaut a dus scorul la 2-0, în minutul 52, iar Rivaldinho a reușit dubla, în minutul 74. Gabi Iancu, golgheterul Ligii 1, a marcat  în minutul 84 și în prelungirile partidei, când Paul Iacob a fost faultat în careu, iar Gabi Iancu a transformat fără probleme penalty-ul primit și a stabilit rezultatul acestei întâlniri, 5-0 pentru Viitorul.

În etapa următoare, a 10-a din play-out, Viitorul va evolua în deplasare cu Politehnica Iași, luni, 20 iulie, de la ora 20.00.