CSM Constanța, s-a calificat ăn finala Cupei României după un meci dramatic cu CSU Suceava, în turneul Final Four de la Baia Mare.

A fost victorie cu 42-39, la finele a 4 reprize de prelungiri. Primele 60 de minute s-au încheiat la egalitate, 27-27. Primele două reprize suplimentare de câte 5 minute au menținut suspansul, 34-34, apoi băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au reușit să rupă echilibrul, cu Vasile, Ilie, Drăgan și Ravnic în prim-plan.

Au evoluat: Rusu, Vasile, Preda – Drăgan 11 goluri, Ravnic 10, Komogorov 5, Braselleur 4, Stankovic 4, Nikolic 4, Nistor 2, Ilie 2, Susanu, Caba, Chikovani, Andrei.

Duminică, de la ora 1730, va avea loc finala pentru câştigarea trofeului.

Cupa României din acest an marchează şi împlinirea a 75 de ani de la disputarea primei ediţii, când handbalul se juca în 11. În 1948, primul trofeu a revenit lui Arsenal Sibiu, care a învins cu 2-1 la general echipa Româno-Americană Ploieşti, potrivit FRH.