Surpriză în prima etapă din sezonul 2018/2019 al Ligii 1 la fotbal, FC Viitorul pierde pe teren propriu în fața Dunării Călăraşi cu 0 – 1. Oaspeții au deschis scorul în min.3, prin Honciu, care a executat o lovitură liberă de la 18m.

FC Viitorul şi-a creat situații clare de a marca, dar portarul Straton s-a opus de fiecare dată. În min. 45, fostul timişorean a apărat o lovitură de la 11m executată de I. Hagi. În repriza secundă, partida a fost întreruptă aproximativ 10 minute din cauza unei furtuni puternice.

FC Viitorul – Dunărea Călărași 0-1 (0-1)

A marcat: Honciu (min 4)

Cartonașe galbene: Mladen 3, Băluță 39 şi 83 / Straton 44

Cartonaş roşu: Băluță 83

Au evoluat echipele:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru – Boboc (46 Mailson), Țîru, Mladen, De Nooijer – Ciobanu (46 Achim), Băluță, Vînă – I. Hagi, Voduț, Drăguş. Rezerve: Buzbuchi – Luchin, Țără,  Houri.

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton – Gligorov, Șandru, Dobrosavlevici, Ispas – Pușcaș, Monroy – V. Munteanu (77 Mendy), Honciu (61 Kouakou), Drăghiceanu (60 Simion) – V. Alexandru. Rezerve: C. Lungu – Cucu, Pană, Ndiaye.

Articolul precedentCod galben de ploi abundente și vânt puternic pentru județul Constanța