Farul Constanța își consolidează poziția din vârful clasamentului după victoria cu Rapid, scor 2-1, în ultima etapă a sezonului regular din Liga 1.

Un meci dominat de Farul care a pus mereu presiune pe giuleșteni și a întors scorul de pe tabelă după ce Sefer a deschis scorul în minutul 14. Artean l-a învins pe Moldovan cu o lovitură cu capul în minutul 21. Alibec a trimis balonul în poartă pe finalul primei reprize, însă golul nu a fost validat din cauza unui offsaid. Mazilu a adus Farul în avantaj după o gafă a lui Horațiu Moldovan în minutul 50.

Farul intră în play-off cu 64 de puncte, în timp ce Rapid rămâne pe locul cinci, cu 52 de puncte.

Farul va începe play-off-ul cu un meci pe teren propriu împotriva ocupantei locului 6. Pentru această poziție luptă FCU Craiova și Sepsi.

Imagine

”E ceva de vis. La începutul campionatului nu ne gândeam niciodată că vom fi pe primul loc, chiar dacă, vă spun în premieră, nu știa nimeni până acum, Mister ne-a spus în vară că o să facă o echipă de primul loc și s-a ținut de cuvânt.  Suntem pe primul loc, suntem foarte fericiți, munca noastră a dat roade, jucăm un fotbal frumos și cred că merităm să fim pe primul loc. Mister ne-a promis că vom termina pe un loc mai bun decât sezonul precedent. Noi nu ne așteptam să terminăm pe primul loc, vă spun sincer, dar suntem foarte bucuroși. Greul acum începe.

Golul îți dă încredere, se schimbă total starea echipei, dar avut ocazii multe până la golul de 2-1. Am pus Rapidul sub presiune non-stop și s-a văzut acest lucru. Nu avem cum să avem doar noi, jucătorii, merite, fără antrenor nu am fi pe primul loc. E o muncă foarte grea în spatele acestor rezultate. Jucăm fotbal de plăcere, e important și cred că se vede acest lucru”, a declarat Andrei Artean la finalul meciului.

Sursa: Realitatea de Constanta