CS Tomitanii a suferit pe teren propriu o înfrângere drastică, în partida cu Timișoara Saracens, din etapa a-VI-a din Cupa României la rugby, Grupa A.

În partida de astăzi de la Constanța, Timișoara Saracens a condus la pauză cu 54-0, pentru ca în repriza a doua scorul să ia proporții. Oaspeții s-au impus cu 111-0.

Fercu a fost cel care a deschis scorul încă din minutul 5, acesta fiind primul eseu din acest sezon al fundașului lui Saracens. Până la pauză Melinte a mai reușit trei eseuri, după care Strătilă, Tătătruș, Popa și Rus au culcat câte o dată balonul în terenul de țintă dobrogean.

În repriza a doua  Luke Samoa a reusit două eeuri, a urmat dubla lui Strătilă, iar până la final Morrison, Maliepo, Vaovasa, Rădoi, Jipa și Manumua au înscris  câte un eseu. Cinci dintre reșite au fost si transformate de Samoa, iar unul de Jipa, care au stabilit și scorul final.

Timișoara Saracens a câștigat Grupa A a Cupei României și va lupta pentru trofeu cu CSA Steaua București (lider în Grupa B).