CSM Galați este ultima echipă calificată în Final Four-ul Cupei României, după ce a trecut, joi seara, în returul sferturilor de finală de Athletic Constanța, scor 90-59 (24-16, 15-24, 35-13, 16-6). Gălățenii au revenit spectaculos după ce la pauza mare erau conduși cu un punct.

CSM Galați a început meciul în formula Milon, Masters, Ciotlăuș, Stan și Sturanovic, în timp ce Athletic Constanța i-a avut în primul cinci pe Oprean, Kosic, Corpodean, Lowrance și Dani Mâinea.

Partida retur a început de la scorul de 73-64 pentru constănțeni. Astfel, gălățenii aveau de recuperat nouă puncte. Ciotlăuș a marcat primele patru puncte pentru CSM, apoi constănțenii au egalat la 4, dar a urmat apoi un run de 11-2 pentru gazde, cu triple semnate de Pesic și Masters (15-6). Sturanovic și Masters au rezistat americanilor constănțeni iar după primul sfert tabela indica 24-16 pentru elevii lui Florin Nini și Cătălin Ștefănescu. Masters și-a continuat prestația și în sfertul secund, iar la începutul actului moldovenii aveau un avans de zece puncte (34-24). A urmat însă un run de 16-5 pentru Athletic cu care au închis prima repriză, avându-i în prim-plan pe Oprean, Lowrence și Darling. Astfel, la pauză Constanța intra la pauză cu un avantaj de un punct, scor 39-40.

Sfertul trei a reprezentat însă un adevărat galop de sănătate pentru gazde, care au deschis actul cu un run de 11-2. Brewton și Masters au reușit mai multe aruncări din spatele semicercului, iar după triplă lui George Vlad scorul a devenit 74-51 pentru CSM Galați. Mario Lazar avea să stabilească scorul după trei sferturi, 74-53, după un sfert pe care gălățenii l-au câștigat cu 35-13.

Dominarea gazdelor a continuat și în ultimul sfert, în care gălățenii au avut chiar și 33 de puncte avantaj, iar în final s-au impus cu 90-59. Astfel, CSM Galați a reușit să se califice în Final 4-ul Cupei României, cu un scor cumulat de 154-132.

Victoria clară a celor de la CSM Galați vine în contextul antrenorul Florin Nini a primit un fault descalificator cu 7 minute rămase de jucat din sfertul secund al meciului, la scorul de 29-20 pentru echipa sa.

Javon Masters a marcat 27 de puncte pentru învingători, Kareem Brewton 17 puncte, Maksim Sturanovic 14 puncte, Milos Pesic 11, Marius Ciotlăuș 7 puncte, Richard Milon 7 puncte, George Vlad 5 puncte, David Stan 2 puncte. De partea cealaltă s-a remarcat doar tânărul Andrei Oprean, cu 13 puncte. Celelalte puncte ale constănțenilor au fost marcate de: Jakob Lowrance 8 puncte, Tyler Gaskins 8 puncte, Andrew Harris 6 puncte, Maxwel Darling 6 puncte, Mario Lazăr 6 puncte, Zan Kosic 5 puncte, Vlad Corpodean 5 puncte și Daniel Mâinea 2 puncte.

CSM Galați se alătură astfel în Final 4-ul Cupei formațiilor CSO Voluntari, SCM U Craiova și U-BT Cluj-Napoca.