CSM Constanța a reușit să câștige pe terenul lui CSM Galați vineri seara, 23 decembrie, în etapa a 12-a a Conferinței B din Liga Națională de Baschet Masculin, revanșându-se astfel pentru eșecul din tur. Scorul final a fost 81-94 (20-29, 22-16, 17-23, 22-26) pentru echipa de la malul Mării Negre.

Rhodes deschidea scorul cu un coș de 2 puncte pentru constănțeni, iar Prijovic a putut egala. Ambele fechipe au ratat apoi ocazii să înscrie și Constanța reușea să meargă la trei puncte în față, 2-5. Petică și Prijovic scuturau plasa de la distanță și cele două reușite consecutive în dreptul Galațiului au dus scorul la 8-5. Oaspeții au revenit și au preluat din nou conducerea, 8-12 la jumătatea sfertului întâi. Gazdele au egalat prin liberele lui Prijovic,15-15. Mockevicius a replicat cu un dunk în forță și ulterior Constanța ajungea la 17-21. Formația de la malul Mării Negre conducea cu 20-29 după 10 minute, o perioadă în care s-a remarcat mai ales la precizia aruncărilor de două puncte.

În debutul sfertului al doilea, Prijovic a punctat de la distanță și a dus scorul la 23-29. Perioada bună pentru CSM Galați continua și după reușita lui Calenic de la 30-34 a urmat un time-out pentru oaspeți la jumătatea celui de-al doilea sfert, Prijovic reducând apoi handicapul la un singur punct. CSM Galați a preluat conducerea cu trei minute înaintea pauzei, 37-36, Rhodes fiind cel care a adus următoarele puncte pentru Constanța și Oprean înscria liber din colțul terenului, scorul la pauză fiind 42 – 45 în favoarea constănțenlor, Calenic având o ultimă reușită pe sirenă.

CSM Galați a putut din nou să revină la conducere, cu dunk-ul lui Prijovic făcându-se 46-45, după care Cizauskas, Johnson și Mockevicius au dus-o pe CSM Constanța la 48-52. Oaspeții s-au distanțat apoi la opt puncte, 48-56, Petică însccriind apoi pentru 50-56. Johnson a înscris un coș de trei puncte prin care mărea avantajul Constanței la 53-61. Pe finalul celui de-al treilea sfert dobrogenii s-au aflat la conducere cu 59-68, conducătorul de joc american marcând opt din ultimele 10 puncte ale Constanței în acest sfert al treilea.

Cizauskas a marcat primele patru puncte pentru Constanța în sfertul patru și avantajul oaspețilior devenea de 16 puncte după coșul lui Johnson de la 61-77. Andrei Oprean își ducea echipa la +19 pe tabelă, 66-85, cu o aruncare precisă din spatele arcului de cerc și Cebasek înscria apoi pentru 66-87. Scorul final avea să fie 81-94 pentru CSM ABC Athletic Constanța, care obțin astfel a cincea victorie în acest sezon al Ligii Naționale.

CSM Galați are după 11 meciuri jucate un bilanț de 6 victorii și 5 înfrângeri și va sta în etapa a 13-a și o să joace la finalul primei săptămâni din 2023. Pentru CSM Constanța urmează o perioadă aglomerată, cu meciuri în Cupa României, și pe 4 ianuarie în campionat cu CSM Focșani.

Pentru CSM Galați au marcat Nedeljko Prijovic -28 de puncte, Luka Mitrovic -13 Andrei Calenic -12, Nikolic -9, Harris Dyson -7, Petică -7, Armus -3, Ciotlăuș -2.

Pentru CSM Athletic Constanța au marcat: Nate Johnson -22 de puncte, Vytenis Cizauskas -21, Jarid Rhodes -18, Egidijus Mockevicius -16, Oprean -9, Lazăr -4, Cebasek -4.