Sportivii Elena Zaharia şi Eduard Ionescu au câştigat medaliile de aur în concursul Top 16 Seniori la tenis de masă, încheiat miercuri, în Sala Sporturilor \”\”Romeo Iamandi\”\” din Buzău

La feminin, Elena Zaharia (LPS NR Constanţa) a dispus în finală de Camelia Mitrofan (CS Farul Constanţa), cu 3-0, potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Pe locul al treilea s-au clasat, la egalitate, Alina Zaharia (CS Farul Constanţa), învinsă cu 3-1 de Elena Zaharia în semifinală, şi Andreea Teglas (LPS NR Constanţa), întrecută cu 3-1 de Camelia Mitrofan, în cealaltă semifinală.

Eduard Ionescu (CSA Steaua Bucureşti) l-a învins în finala masculină pe colegul său Darius Movileanu cu 3-0. În semifinale, Ionescu s-a impus în faţa lui Alin Spelbuş (CS Victoria Câmpulung), iar Movileanu l-a învins pe Alexandru Cazacu (CS Mioveni), cu 3-1. Spelbuş şi Cazacu au obţinut medaliile de bronz.

Eduard Ionescu a câştigat săptămâna aceasta şi titlul de campion naţional de tineret.