CSM Constanța a obținut cea de-a 17-a victorie în Liga Zimbrilor, 41-33 (26-13), în deplasare cu ACS HC 2012 Buzău, în etapa a 23-a a Ligii Zimbrilor.

Meciul a fost dominat de la cap la coadă de echipa constănțeană, care de la 3-3 în minutul 6 s-a distanțat la 6 goluri în minutul 14, scor 5-11, apoi 8-19 în minutul 22, 11-24 în minutul 26, și 13-26 după primele 30 de minute. Constanța a marcat primul gol din repriza secundă și s-au distanțat la 17 goluri în minutul 39, scor 15-32. La jumătatea reprizei secunde scorul era 20-36, dar în următoarele 4 minute buzoienii au redus handicapul la 10 goluri, 26-36. În minutul 59 HC Buzău s-a apropiat la 6 goluri, dar era prea târziu, deși au recuperat 11 goluir în 20 de minute.

Pentru HC Buzău au evoluat: Tcaciuc, Crăciunescu – Mitrovic 6, Dumitrana 5, Iordachi 4, Barros 4, Bejinariu 4, Mane 3, Glendza 3, Popa 3, Mironescu 1, Stroe, Meduric, Sadovyi, Anton, Păunescu. Antrenor: Gabriel Armanu.

Pentru CSM Constanța au evoluat: Vasile, Rusu, Preda – Ravnic 7 goluri, Komogorov 7, Brasseleur 5, Susanu 5, Nistor 4, Andrei 4, Drăgan 4, Raso 2, Caba 1, Nikolic 1, Stankovic 1, Chikovani, Ilie. Antrenor: George Buricea.

Constănțenii se mențin pe locul 2 în clasament, cu 3 etape înainte de finalul campionatului. Urmează derby-ul cu Dinamo pe 8 aprilie, de la ora 19.00, în Sala Sporturilor.

După partida de sâmbătă, HC Buzău 2012 ocupă locul 9 în clasament, cu un total de 25 de puncte. Lupii Buzăului vor disputa etapa 24 în deplasare, pe 8 aprilie, împotriva formației CSM Bacău.