DIICOT, DOSAR-PENAL IN REM: ANCHETE MARATON LA INSTITUȚII CHEIE, DUPĂ ANULAREA ALEGERILOR

DIICOT, DOSAR-PENAL IN REM: ANCHETE MARATON LA INSTITUȚII CHEIE, DUPĂ ANULAREA ALEGERILOR
DIICOT anunță că a deschis un dosar penal pe baza documentelor desecretizate care au fost prezentate în ședința CSAT de săptămâna trecută
DIICOT anunță că a deschis un dosar penal pe baza documentelor desecretizate care au fost prezentate în ședința CSAT de săptămâna trecută. Sunt vizate infracțiuni de operațiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice, tentativă la infracțiunea de perturbarea funcționării sistemelor informatice și tentativă la infracțiunea de acces ilegal la un sistem informatic. Deocamdată, ancheta este „in rem”, adică vizează fapte, nu există persoane care să aibă calitatea de suspect.
"În urma analizei informațiilor rezultate din documentele (desecretizate) care au fost prezentate în cadrul ședinței CSAT din data de 28 noiembrie 2024 privind desfășurarea procesului electoral pentru funcția de Președinte al României, procurorii DIICOT s-au sesizat cu privire la săvârșirea infracțiunilor de operațiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice, tentativă la infracțiunea de perturbarea funcționării sistemelor informatice și tentativă la infracțiunea de acces ilegal la un sistem informatic.
Cercetările sunt efectuate in rem, iar această etapă a procesului penal nu semnifică formularea unor acuzații împotriva unei/unor persoane, ci instituie cadrul procesual necesar strângerii probelor pentru stabilirea corectă și completă a stării de fapt care să permită adoptarea în cauză a unei soluții legale și temeinice", anunță DIICOT.
Deocamdată, ancheta este „in rem”, adică vizează fapte, nu există persoane care să aibă calitatea de suspect.
Sursa: Realitatea din Justitie
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

