Fake-uri din Dubai pentru Republica Moldova descoperite în Portul Constanța

Fake-uri din Dubai pentru Republica Moldova descoperite în Portul Constanța
Mărfuri în valoare de 50.000 de lei
Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă, împreună cu inspectori vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanța - Sud Agigea au descoperit în Portul Constanţa, într-un container sosit din Dubai, 16 seturi pentru reparație motor și 57 de piese auto diverse mărci, bunuri susceptibile a fi contrafăcute
În data de 23.03.2022, o echipa comună formată din polițiști de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă şi inspectori vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Constanța - Sud Agigea a efectuat controlul fizic asupra unui container sosit din Dubai, încărcat cu bunuri ce aveau ca destinatar o societate comercială cu sediul în Republica Moldova.
În urma verificărilor amănunţite s-a constatat că în interiorul containerului se aflau 16 seturi pentru reparație motor și 57 piese auto diverse mărci, care sunt susceptibile a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală al unor mărci cunoscute.
Bunurile, cu o valoare de aproximativ 50.000 lei dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea expertizării şi continuării cercetărilor.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 15:32 - Kremlinul susține că cererea pentru energia rusă explodează. Ce țări caută petrol și gaze de la Moscova
- 14:59 - Alertă de securitate în Capitală: Fulgy, dus la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
- 09:05 - Guvernul pregătește înăsprirea legislației pentru exploatarea agregatelor minerale
- 21:54 - Declarații explozive ale lui Trump despre Iran și americani: ultimatum dur și reacții controversate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










