FOTO VIDEO Supermarketuri din Constanța amendate drastic de Protecția Consumatorilor

FOTO VIDEO Supermarketuri din Constanța amendate drastic de Protecția Consumatorilor
Vitrine neigenizate, rugină, pete, depuneri, fructe depreciate calitativ, practica comercială înșelătoare
Comisarii din cadrul CJPC Constanta, au desfasurat In cursul zilei de luni 21 februarie, actiuni de control la doua supermarketuri situate pe bd. Tromis și strada Ștefan cel Mare din municipiul Constanta.
Printre deficiențele constatate: vitrine neigenizate, rugina, pete, depuneri, fructe depreciate calitativ, practica comerciala înșelătoare, produse nesigure, respectiv fără data de deschidere ambalaj.
Potrivit CJPC la primul supermarket au fost date două amenzi in valoare toatala de 14.000 lei si s-a dispus masura de oprire temporara pentru 6 vitrine si s-au oprit definitiv de la comercializare 25 kg portocale, lamai si masline
La al doilea s-au aplicat trei sanctiuni, respectiv 1 avertisment si 2 amenzi in valoare totala de 12.000 lei. S-au oprit definitiv de la comercializare 2 kg preparate din carne si s-au oprit temporar 5 vitrine.
Sursa foto video CJPC Constanța
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 16:50 - Tensiuni după incidentul TurkStream: Serbia respinge acuzațiile lui Orbán privind implicarea Ucrainei
- 16:23 - Moarte suspectă în Târgu Jiu: o asistentă medicală de 31 de ani, găsită fără viață în locuință
- 15:55 - Sfânta Lumină ajunge în România cu o cursă specială: Patriarhia a obținut culoar de zbor
- 15:53 - Mobilizare de rezerviști în două județe: MApN începe exercițiul MOBEX pentru testarea capacității de apărare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Constanta și pe Google News










