Farul a terminat, scor 2-2, meciul cu CSM Alexandria, o surpriză mare în primul meci din grupele Cupei României, competiție disputată în premieră după un nou format.

Competiția se desfășoară din acest sezon într-un nou format.Primele două clasate din fiecare grupă, la finalul meciurilor disputate, se califică în faza sferturilor de finală.

Farul a deschis scorul prin Gabriel Torje (în minutul 8) pe Stadionul Municipal din Turnu Măgurele, iar în minutul 35, Mihai Stancu a adus egalare din lovitură liberă, scor 1-1.Acest rezultat s-a menținut până în minutul 58 când echipa constănțeană a înscris din nou, tot prin Torje, scor 1-2.

Jucătorii de la Farul, majoritatea tineri care fac parte din lotul de rezervă (inclusiv portarul Alexandru Buzbuchi) au încercat să conserve avantajul minim, dar în minutul 86, în urma unei greșeli în defensiva constănțenilor, Florin Cioablă a egalat.

Cu acest scor, 2-2, s-a încheiat partida disputată de liderul din Superliga de fotbal, Farul Constanța, împotriva liderului din Seria a-VI-a a Ligii a-III-a, CSM Alexandria.

Articolul precedentÎncep înscrierile în programul ”RESPECT”