univ_ovidius (2)

11 medalii au fost obținute de studenții Universității Ovidius din Constanța la Campionatele Naționale Universitare de Atletism, Bacău 2019. Este al 2 lea an consecutiv când studenții au câștigat competiția cu echipe din 22 centre universitare.

Pe loc 1 s-a clasat Universitatea Ovidius Constanța cu 4 medalii aur, 1 medalie argint și 6 medalii bronz. Universitatea din Craiova a ocupat poziția secundă (4 aur,1 argint,3 bronz) pe locul 3 Universitatea V. Alecsandri Bacău (2 aur și 8 argint).

Medalii de aur au obținut studenții Marina Baboi(60m) Andreea Lefcenco (triplusalt), Alexandru Vișan (triplusalt), Adina Amzucu (înălțime). argint: Costache Radu (60mg)

Bronz: Boldeanu Adrian (triplusalt), Petre Gabriel (prăjină), Șiangă Bianca (triplusalt), Năstase David (400m), Lefcenco Andreea (lungime), Șiangă Bianca (înălțime).

Rezultatul Marinei Baboi reprezintă un nou Record național universitar și barem realizat pentru participarea la Campionatele Europene de Atletism de la Glasgow din această iarnă.Federația Română de Atletism a premiat-o pe studenta constănțeană pentru cel mai bun rezultat al competiției la fete.

Articolul precedentTragedie! O tânără a murit din cauze necunoscute în timp ce făcea jogging