HC Dobrogea Sud s-a calificat în finala Cupei României, pe care o va juca împotriva lui Dinamo, duminică, de la 15.30.

Constănțenii au învins Steaua cu 33-28, în cea de-a doua semifinală, disputată astăzi în Sala Polivalentă, după ce Dinamo trecuse în prima de CSM Bacău cu 27-23.

Cu Iancu în mare formă, și Komogorov, letal de la 9 metri, echipa noastră a dominat meciul, chiar dacă steliștii ne-au amenințat permanent victoria. A ieșit la rampă astăzi și veteranul „delfinilor”, George Buricea, trimis în teren de Djordje Cirkovic să se apere plus. George a jucat cordoonator și a limpezit atacul, reușind câteva assist-uri, pentru Nikolic (10-7, minutul 24), Chiuffa (15-13, minutul 27) și Andrei (16-14, minutul 29). Mai mult, după o intervenție excelentă între buturi a lui Vasile la Grbovic, Buricea și-a asumat responsabilitatea finalizării la ultimul atac și a scos o aruncare de la 7 metri, pe care a transformat-o Andrei, pentru 17-14 la pauză. Recitalul său a continuat și în a doua jumătate a reprizei secunde, când a marcat în poarta goală, după intercepții în apărare.

Sursa HC Dobrogea Sud

Articolul precedentValeriu Gheorghiță vorbește despre vaccinarea adolescenților cu vârste de 12-15 ani – Când începe vaccinarea în România