HC Dobrogea Sud a câștigat astăzi meciul disputat la Călărași cu Dunărea, scor 24-21, în etapa a 10-a a Ligii Zimbrilor. A fost al șaselea meci consecutiv fără înfr#ngere în toate competițiile pentru handbaliștii constănțeni.

Meciul a fost disputat și echilibrat până în ultimele minute. Conduși la pauză cu 13-12, constănțenii au întors scorul în favoarea lor 15-16 (minutul 40), 18-18 (minutul 49), 18-20 (minutul 52), prin golul lui Malinovic. Pe final Nistor  a marcat 22-19 în minutul 54 și Buricea a stabilit din 7 metri, victoria cu 24-21.

Dunărea (antrenori Serghei Bebeshko și Eremia Pârâianu): Șelaru – Hanțaru 9 goluri, Radojkovic 4, G.Bujor 4, Dospinescu 2, Dumitru 1, Sandu 1, M.Bujor, Zacaciurin, Vujadinovic, Soare, Broască

HCD (Djordje Cirkovic, George Buricea, Alexandru Buligan): Iancu, Hendawy – Andrei 7 goluri (5x7m), Malinovic 5, Nistor 4, Chikovani 2, Csog 2, Buricea 1 (1x7m), Mocanu 1, Simovic 1, Rotaru 1, Nikolic, Ignat, Ilie.

Un meci foarte greu. Băieții s-au mobilizat și au muncit pentru victorie. Ne bucurăm că am câștigat. Era deosebit de important să o facem pentru că, dacă am fi pierdut, ne-am fi îndepărtat de locurile de play-off. Mulțumim suporterilor, care au venit în număr mare să ne susțină, a declarat Rudi Stănescu, președinte HCD.

HC Dobrogea Sud va juca în etapa viitoare, cu CSM Reșița, joi, 21 noiembrie,  la Constanța,

Articolul precedentCNAIR a pus în funcțiune încă 13 puncte fixe de control a valabilitații rovinietei
Articolul următorȚintă nimicită! Militarii din Republica Moldova s-au antrenat in Poligonul de Trageri de la Capu Midia