HC Dobrogea Sud a cîștigat în fața liderului Ligii Zimbrilor, Dinamo, după un meci perfect, scor 24-22, în runda 26-a. Meciul s-a disputat  în Sala Sporturilor ”Horia Demian” din Cluj-Napoca.

Evoluția scorului : 1-3 (minutul 10), 5-5 (min. 15), 9-7 (min. 20), 12-9 (min. 25), 14-11 la pauză, 21-18 (min. 45), 21-20 (min.50), 24-21 (min.55).

HC DOBROGEA SUD (antrenori Djordje Cirkovic, George Buricea): Iancu, Vasile – Nistor 10 goluri (3x7m), Chikovani 4, Komogorov 3, Ilie 3, Susanu 3, Șandru 1, Nikolic, Simovic, Andrei, Buricea. /

Dinamo (Constantin Ștefan, Sebastian Bota): Heidarirad, Missaoui – Ghionea 6 goluri (4x7m), Bannour 5, Kuduz 4, Shebib 3, Hebo 1, Hantaru 1, Humet 1, Asoltanei 1, Mousavi, Botea, Szasz, Savenco, Gavriloaia.

Rezultatele: CSM Reşiţa – Potaissa Turda 30-33, Magnum Botoşani – CSM Vaslui 24-30, CSM Bacău – HC Buzău 28-29, CSM Bucureşti – CSU Suceava 33-28, Minaur Baia Mare – Steaua Bucureşti 25-29, CSM Focşani – Poli Timişoara 26-20, Dinamo Bucureşti – HCDS Constanţa 22-24.

CSM Făgăraş a ”stat”.

După 26 de etape, Dinamo Bucureşti rămâne lider, cu 70 de puncte, urmată în clasament de Potaissa Turda 62 şi HCDS Constanţa 60 puncte.

Sursa: Realitatea de Constanta

Articolul precedent Horia Tecău s-a calificat în sferturile probei de dublu la Barcelona
Articolul următorAcord semnat: Liderii Coalitiei s-au inteles! Ce prevede noul document