FC Viitorul a învins luni seara în meciul disputat pe teren propriu, în etapa 3-a din Liga 1, pe FC Voluntari, cu 2-0 (0-0).

De la începutul meciului, fotbaliștii  FC Viitorul și-au creat ocazii importante la poarta lui Drăghia, dar până la pauză scorul nu s-a modificat. Viitorul a continuat să preseze și în repriza secundă, scorul a fost deschis în min. 69, de Ionuț Vînă, care a transformat o lovitură de la 11m, după un henț în careu al lui Zgrablic. Denis Drăguș, intrat în repriza secundă,  a stabilit scorul final în min. 79, după o acțiune personală în care dupâ ce a trecut de trei adversari, l-a învins pe Drăghia cu un șut plasat.

În etapa viitoare, a 4-a din Liga 1, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, luni, 13 august, de la ora 21.00, pe Dinamo.

FC Viitorul – FC Voluntari 2-0 (0-0).

Au marcat: Vînă (69 – penalty), Drăguș (79)