FC Farul Constanța a obţinut luni, pe teren propriu, a treia victorie din actualul campionat, învingând cu scorul de 1-0 formaţia Ripensia Timișoara, în ultimul meci din etapa a 8-a a Ligii a II-a de fotbal. La meci a asistat și Cosmin Contra, selecționerul naționalei.

Unicul gol al partidei,  în care Farul a ratat numeroase ocazii, a fost marcat de Paul Antoche in minutul 12.

farul
Din minutul 29, Farul a jucat în superioritate numerică, după eliminarea lui Marius Fotescu (fost jucator al Farului).

Este al șaselea meci fără gol primit din cele opt disputate în această ediție de campionat. Constănțenii au a doua cea mai bună defensivă din Liga a 2-a, după lider, nu au primit niciun gol pe teren propriu în acest sezon.

“O victorie importantă!  Din păcate, nu reușim să marcăm mai mult, dar eu prefer astfel de jucători, care au șase ocazii într-un meci, pentru că până la urmă ajung să marcheze, decât un jucător care nu are nicio ocazie….Am spus de la început, vreau să fac o echipă bună, care să fie pregătită să lupte cu orice adversar și să le fie tuturor greu în momentul în care evoluează împotriva noastră. Este greu ca într-un timp atât de scurt, în două luni, să faci o echipă care să promoveze, cu toții jucătorii veniți în această vară. Dar această echipă va arăta bine și sunt convins că vom face lucruri frumoase, de care oamenii își vor aduce aminte cu plăcere, chiar dacă nu câștigăm cu 7-0”, a declarat Ianis Zicu, antrenor FC Farul.

În clasamentul Ligii a doua, Farul se află pe locul 9 cu 12 puncte, după o victorie, două egaluri și o înfrângere.

Constănțenii vor întâlni în următoarea etapă a ligii a doua, pe Scolar Resita, sâmbătă, 28 septembrie, ora 11:00, în deplasare.