Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Olandei, pilotul celor de la RedBull trecând pe prima poziție cu doar câteva tururi înainte de finalul cursei de la Zandvoort. Podiumul a fost completat de George Russell (Mercedes) și Charles Leclerc (Ferrari).

Lewis Hamilton a fost marele perdant, lider în turul 60 din 74, Lewis Hamilton a plătit scump strategia aleasă în ceea ce privește pneurile (nu a intrat la boxe și a rămas pe medii uzate). Mai mult, britanicul a fost devansat și de coechipierul George Russell (Mercedes), dar și de Charles Leclerc (Ferrari) – și ei tot pe softuri. Decizia de a nu intra boxe l-a costat pe Hamilton o prezență pe podium în Olanda.

Plecat din pole-position, Verstappen a gestionat excelent cursa. Indiferent de adversarul din spate, Leclerc sau Hamilton sau Russell, nu a comis nicio greșeală.

Cu cele 26 de puncte acumulate astăzi, Verstappen conduce cu 310 de puncte în clasamentul general al piloților.

Articolul precedentȘofer prins cu 281 km/h pe o autostradă din România! Este CEA MAI MARE viteză înregistrată de radar în acest an
Articolul următorSPECULA din Energie. Miron Mitrea: „Este sprijinită de ministrul Virgil Popescu. Știu și motivele”