Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câştigat a doua oară la rând Turul Franţei. Jonas Vingegaard şi Richard Carapaz au urcat în premieră pe podiumul acestei competiţii.

Ciclistul a câștigat cu cinci minute și 20 de secunde față de Jonas Vingegaard, Danemarca, locul doi. Turul a fost dominat de Pogacar, acesta  și-a asumat tricoul cu buline rosii ca Rege al Munților și, respectiv,tricoul alb, cel mai bun tânăr al turului.

Imagine

Anul trecut, Pogacar a devenit cel mai tânăr câștigător al celebrei curse de trei săptămâni din 1904 și primul sloven care a purtat tricoul galben, cel mai râvnit premiu al ciclismului.

Ultima etapă, a 21-a, s-a încheiat cu victoria belgianului Wout van Aert (Jumbo-Visma) pe Champs-Elysees.

După ce a câștigat Turul Franței, slovenul Tadej Pogacar va merge în Japonia pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.

Articolul precedentFarul, remiză albă la Arad
Articolul următorMiron Mitrea: „Cîțu își folosește funcția ca să dea bani primarilor liberali în schimbul voturilor. Este ilegal!”