Irina Begu (82 WTA) o va întâlni pe Simona Halep (2 WTA) în semifinalele turneului WTA de la Praga, după ce a învins-o sâmbătă pe spaniola Sara Sorribes Tormo, cu 6-2, 4-6, 6-2, într-un meci din sferturile de finală.

Meciul Irina Begu şi Sara Sorribes Tormo a început vineri, dar a fost întrerupt din cauza ploii. Partida s-a reluat sâmbătă, când Begu a pierdut setul doi, scor 4-6, însă s-a impus în setul decisiv, scor 6-2, după un meci care a durat în total două ore şi 40 de minute.

Va fi cea de-a șaptea confruntare directă dintre Halep și Begu. Toate disputele directe au fost adjudecate de Simona, ultima oară în 2018, la Shenzhen, în China.

Premiul pentru accederea în semifinale la Praga este de 8.035 de dolari şi 110 puncte WTA.

Articolul precedentÎncă 1.328 de cazuri noi în ultimele 24 de ore. 50 de pacienți au decedat din cauza noului coronavirus
Articolul următor” Este un sentiment plăcut să joc finala la primul turneu.” Simona Halep în finală la Praga